У другій половині серпня всі православні християни святкують дні, які в народі називають Маковим, Яблучним та Хлібним Спасами. Ці свята, особливо тепер, коли ми уважно вивчаємо джерела, причини і витоки усіх своїх свят, отримали інші назви, причому - по кілька назв кожне свято.
Череду Спасів 14 серпня відкриває Медовий (Маковія) — у цей день християни вшановують Животворящий Хрест Господній, Образ Спасителя та ікони Володимирської Божої Матері. Він відзначається в перший день Успенського посту. В цей день у храмах освячують мед, а також пригощають ним дітей і бідних. Медовий Спас вважається святом врожаю. Також освячують воду, квіти і мак. У букети — «маковійки», зокрема, додавали руту-м'яту, яка оберігає від напастей і додає здоров'я, а також соняшник, що втілює небесне світило.
19 серпня — у свято Преображення Господня — відзначають Яблучний Спас. Він також вважається святом врожаю і позначає, що природа «повертається» від літа до осені. В цей день в храм прийнято носити для освячення фрукти і ягоди, колосся і насіння. У цей день господині запікали яблука, пекли пироги, млинці з яблуками, грибами та ягодами.
29 серпня — третій Спас, який називають Горіховим, Хлібним, Холодним, а також Спасом на полотні — тим самим, яким, за повір'ями, Христос витер обличчя після того, як омив його. Те саме полотно стало першою християнською іконою. У цей період завершувалася жнива, починалися посів озимих та заготівля горіхів на зиму.Також випікався хліб із зерна нового врожаю. У цей день вважалося удачею повінчати молодят — це обіцяло життя у мирі та достатку. Предки вірили, що якщо ластівки залишають гнізда, потрібно готуватися до перших осінніх заморозків.
Коментарі
Дописати коментар